За 2019-та година пуснах Устойчивостта като Предизвикателство. За 2020-та не знам какво се замотах, ама ефектът се видя. Затова реших да не оставям 2021-ва без Предизвикателство, че току виж станало това отдолу 😀
Шегата настрана, но наистина през изминалата 2020-та се видя колко важно е да сме здрави и да се движим. Хайде, за възрастните хора е ясно, че са рискова група и затова много от тях изгубиха битката с ковид 🙁
Но се оказа, че и по-младите са застрашени, защото затлъстяване, диабет тип 2, обездвижване, лошо дишане и подобните състояния са доста рискови.
По принцип те се борят с хранене и трениране. И много хора се опитват да го правят. Ама каквото и да правят все накрая се оказва, че не е…ефективно.
Дори да се скъсват от тренировки и диети, то пак са си по-болни и дебели. Нарочно пиша „по-болни“, а не „болни“, защото с глупостите в храненето и тренирането може да си навредиш дори повече отколкото ако не тренираш и си ядеш „нормално“.
Знаеш ли защо не е ефективно? Не е ефективно, защото не е…осъзнато.
И така, хайде с бившото гадже на авторката на 2 от любимите ми книги да ти обясним малко за осъзнатостта. Цитатите са от него1), останалото – от мен.
…най-простото приложение на осъзнатостта: да присъствам в това, което правя, докато го правя.
Живееш във века на мултифункционалността. Докато шофираш слушаш нещо, храниш идиотите каращи около теб, пиеш си кафето и премисляш маршрута по който да минеш. Докато ядеш отговаряш на съобщения по телефона, преглеждаш кой с какво се е похвалил във фейса, „учиш“ от някой влогър и плакнеш окото в инстаграм. Ако това е у вас най-вероятно и телевизорът ти обяснява какво става. Сигурно през това време и някой от семейството ти говори…
Ок, но правейки няколко неща наведнъж дали въобще присъстваш поне в едно от тях?
Казано позитивно това означава да се действа в такова състояние на ума, което ни позволява да бъдем ефективни.
Да обясниш на някой кретен какво значи пешеходна пътека или велоалея не е приоритет в живота ти, но ефективността за важните ти неща е.
Пращиш ли от здраве? Изглеждаш ли както искаш?
Умът ти къде е когато се храниш? А когато тренираш?
Или, казано негативно, да присъствам в това, което правя, означава да не предприемам действия, докато умът ми е някъде другаде, да не действам механично.
Снощи си похапна, нали? Къде беше умът ти през това време? Усещаше ли вкуса и текстурата на всяка хапка, достатъчно време ли ги дъвкаше преди да преглътнеш, изборът на храна беше ли определен от теб, усети ли кога почти се засити и привърши ли тогава храненето или продължи да се тъпкаш?
…Да оставим на другите да пишат сценария на живота ни е опасно.
Ти като отидеш на гости ядеш каквото е приготвила домакинята или домакинята е приготвила каквото трябва да ядеш?
По моя край почти всички селски сборове са през май. Тогава е и Гергьовден. Демек холокост за агънцата… Колата беше на дядо ми, така че винаги той караше. Но…той не ядеше агнешко след случка по време на войната. Където и да отидехме – винаги за дядо ми имаше приготвена супа от кокошка и някакво друго месо за основно. Дори на Гергьовден.
Ти като отидеш на гости ядеш каквото е приготвила домакинята или домакинята е приготвила каквото трябва да ядеш?
Колкото по-осъзнати сме, толкова повече възможности виждаме във всяка една ситуация. Колкото по-малко осъзнати сме, толкова по-малко са възможностите, за които е вероятно да бъдем наясно.
Живееш във века на информацията. Трябва ли ти нещо – питаш чичко Гугъл или направо Алекса/Сири.
Когато осъзнаеш важността на храненето и тренирането започваш да търсиш информация как. И тук отново ни е виновно времето, в което живеем, защото се давим в информация. Но…тя е доста противоречива. Може да видиш мечтаното тяло до реклама на всякакви диети, добавки и тренировки.
Затова успешните във фитнес отношение хора са разбрали основните и подбират (или друг подбира за тях) подходящите неща. Правейки осъзнати избори могат да се справят с „предизвикателствата“ на пътувания, почивки, гостувания, празнувания и т.н.
Ти какви възможности за хранене и трениране виждаш пред теб? Ограничени или не?
Осъзнатите хора намират възможности във всяка ситуация. Например в офисите до Залата един към 60 годишен човек идва в командировка през няколко месеца. Изглежда работи доста, защото в обедната почивка съм го засичал да обикаля двете офис сгради тичайки. Първия път го засякох по време на първото затваряне – по обяд ходех да си тренирам и го виждах да тича. Сега отново го засичам. Е, той в е чужда страна, не може да си вземе всички дрехи и обувки, трябва да работи, няма парк наблизо и т.н. извинения. Но, той е осъзнал важността на движението и дори в тази ситуация вижда възможност да тренира.
Ти какви възможности за хранене и трениране виждаш пред теб? Ограничени или не?
…ако това е моята цел, какво ми е необходимо да я постигна? Каква информация се изисква? По какви критерии ще съдя дали съм на прав път или не?
Живееш във века на делегирането (аутсорсването). Да, това е стъпка напред за един по-добър живот, но се оказа, че може да е и две стъпки назад. Някак си хората аутсорснаха важните неща. Оставиха друг да отговаря не само за обучението и възпитанието децата им, ама и за избора на храната им. Че дори и за движението им.
Ти подбираш ли си осъзнато храната? Или оставаш това на традициите, домакините и продавачите? Ядеш здравословно и диетично според етикета и рекламата или според какво значи това за теб? Когато поръчваш храна гледаш да е здравословна и диетична според етикета или гледаш да е подходяща за твоя начин на хранене и в нужните количества?
Избираш си тренировките според коя е най-вървежна и най-забавна или според дали е направена за теб и твоите цели?
А как следиш дали се приближаваш към целите си?
Не казвам, че не може да оставиш друг да помага или да ти подбира нещата. Все пак моята работа е точно такава, нали?
Хората, които са осъзнали не само важността на храненето и тренирането, но и защо това трябва да бъде индивидуално съобразено, са ми делегирали част от нещата. Аз мога да им подбирам храната и упражненията, но те са съобразени с конкретния човек, възможностите, особеностите и целите му. Аз им помагам и ги напътствам по пътя, но не им броя залците и повторенията. Мога да ги побутвам в правилната посока, но не може да се издърпа насила някой, който сам не желае да му бъде помогнато и да положи необходимите усилия.
Затова работя с хора със самоуважение, които са осъзнали нуждата от промяна, потърсили са информация кой може да им помогне и сме провели беседа да изберем най-удачния подход за работа и следене на резултатите…
Аз съм поел отговорността да им помагам със знанията и опита си, но без самоуважение и отговорност от тяхна страна няма как да постигнем успех, нали?
…няма по-добро начало на самоуважението от решителността да избираме и постъпваме осъзнато и – да поемаме отговорност.
Е, вече знаеш какво е Предизвикателството на 2021-ва – Осъзнатостта.
Ако уважаваш себе си ще постъпваш осъзнато с храненето и тренировките. Ако вместо собственото си здраве и добруване уважаваш повече традициите, канещите те на гости, да си в крак с какво е модно в момента, то продължавай да постъпваш безотговорно.
Ще поемеш ли отговорността за своето здраве и добруване?
Ако да – ето какво да напишеш на заглавната картинка:
- осъзнай нуждата от промяна
- намери необходимата достоверна информация
- храни се и тренирай осъзнато
- подбери как ще измерваш напредъка
- намери на кой да се довериш да ти помага по пътя
Щом прочете всичко дотук значи отговаряш на първия критерий (осъзнаваш нуждата) и на втория (намерил/а си източник на достоверна информация).
Е, годината още не е започнала дет’ съ вика, а ти вече изпълни почти половината от плана за нея 😉
Ако имаш нужда от помощ за останалото – пиши да видим ще се намери ли място и за теб.
Ще поемеш ли отговорността за своето здраве и добруване?
Цитирани източници
↑1 | Натаниъл Брандън „Изкуството да живееш осъзнато“, превод Веселин Янков 2015, издателство Изток-Запад 2015 |
---|
Коментар