Много хубава статия за протеина си написал. По тоя въпрос искам да те питам да смятам ли и растителния протеин?
При условие, че си правиш нужния грамаж протеин за деня от различни източници, то няма за какво да се притесняваш дали усвояваш растителните протеини и оттам – дали да ги смяташ в общото количество.
Т.е. съвсем спокойно може да обобщим, че:
Растителният протеин се смята в общия протеин
Би трябвало да се замислиш сериозно по въпроса само в следните случаи:
-
- храниш се доста оскъдно и с минимален на брой източници на протеин
-
- мезоморфната (мускулестата) компонента на телесния ти тип е много ниска
-
- достигнал си до тавана мускулна маса, който може да постигнеш натурално
- имаш проблеми със смилането и усвояването на храната.
Ако те интересува повече
-
- Растителните протеини се водят „непълноценни“, тъй като им липсва някоя от незаменимите аминокиселини.
-
- Проблемът с аминокиселините се решава лесно, като се комбинират няколко растителни източника на протеин. Вегетарианците и веганите знаят как да правят това. Ядящите животинска храна пък няма нужда да се притесняват за „непълноценността“ на растителните си протеини.
-
- В научните изследвания, дори и тези на атлети трениращи силови спортове, в сметките се включват и растителните протеини от ориз, овесени ядки и т.н.
- В доста храни пък даже и не знаем каква част от протеина е растителен. Например в шоколада 🙂
Растителният протеин в практиката ми
Когато правя готов режим на хора, които рядко или въобще не ядат животински продукти, гледам да комбинирам бобови със зърнени и т.н. Освен това им препоръчвам и употребата на растителни протеини на прах.
Аналогично постъпвам и с тези, които уча как да се хранят. Повечето веган и вегетариански рецепти, до които имат достъп хората в клуба ми, също съм ги подбрал да са с подходящи комбинации.
Много хора, които вече съм научил как да се хранят и сами да си подбират храната, започват да не смятат протеините от зеленчуците. Особено пък от зеленолистните.
Навремето половината студенстване изкарах на следната диета:
-
- закуска от овесени ядки, извара и морков(и)
-
- обяд от боб или леща с извара
-
- следобедна закуска от 100 гр фъстъци и морков(и)
- вечеря от макарони и извара
Ако сметна само животинския протеин, то имам около 80 гр протеин от изварата. Но от растителните източници идват още толкова някъде и така успявах да поддържам много добър релеф и прилично големи мускули за тялото ми (skinny fat е моят тип тяло – слаб, никакви мускули и бая сланини).
Още нещо: Напоследък се заговори за серия от изследвания, които да направят по-„добър“ растителния протеин. Учените смятат да му обърнат малко повече внимание от гледна точка на синтеза на мускулния протеин и анаболния отговор (вече писах за тях -> цък). Така че чакам с нетърпение резултатите от лабораториите.
И докато още сме на темата с чакането – я да пусна една форма за въпроси. На по-интересните от тях ще отговарям в рубриката Питанки-Фитанки.
Коментар