Кевин Леврон, любимият ми билдер, имал много проспериращ строителен бизнес (в началото на 90-те в САЩ все още кризата не била и замислена). Един ден той събрал близките си и им съобщил, че продава бизнеса си и ще стане… професионален културист. Всички ахнали в изумление, но никой не знаел, че той отделил месеци в проучване и четене на специализираната литература и знаел колко ще му отнеме да стигне от А до Б, оттам до В, до Г и т.н.
За разлика от Кевин, днешните младежи влизат в залата, не обръщат много голямо внимание на храненето (доста от тях даже хапват каквото има вкъщи и в лавката!) и след 6 месеца вече имат 6 видими плочки и 6 кила качени мускули. Тук параноиците, любителите на фантастиката и феновете на Iron Maiden заподозират Числото на Звяра – 666. И с право! Защото след първоначалните бързи и очебийни резултати начинаещите сякаш са прокълнати от Дявола и изведнъж бързият растеж спира. Защо?
Начинаещият е окрилен от бързите резултати, които, да си признаем, са закономерно следствие от започването на нетренираното тяло да навлиза в света на железата, и се хвърля на сплитове за напреднали състезатели, без поне малко да помисли обаче, че ако за 6 месеца качва 6 кг чист мускул, то за 60 месеца (5 години) той ще е по-голям и чист от сегашните назобени олимпийци и оттук да му ‘просветне’, че в културизма няма аритметична, а още по-малко геометрична прогресия. Скачането прекалено рано на сплитове стресира организма, чиито системи (не всичко в тялото е мускул!) не са подготвени и застоят неизменно идва, като БСП след управлението на „Спасител“. Оттук вече мнозина обезсърчени приключват ‘флирта’ с щангата, докато останалите започват да се натоварват все повече и повече, мислейки, че платото е вследствие на малко трениране.
Замислих се за някоя проста формула и стигнах до извода, че в най-общи линии може да се приложи следното:
Започвайки от 1, на всеки 6 месеца бъдещият културист прибавя единица, и разделя тялото на полученото.
Т.е. първите 6 месеца се тренира цялото тяло, следващите 6 имаме разделяне на 2 на групите (бутам/дърпам, труп/крайници, горна/долна част…), след още 6 вече делим на 3 и т.н. Така ще са минали поне 2 години, преди да започне вече по сплитове като състезателите.
Разбира се, 6-те месеца са условен период, един мезоморф може да намали времето, а хардгейнерът да увеличи, но мисля, че това е един добър ориентир.
- Начинаещ: цялото тяло
- Полу-напреднал: тялото/2 (горна/долна част или труп/крайници или бутащи/дърпащи…)
- Напреднал: тялото/3 (гърди и гръб/рамо и ръце/крака или гърди и бицепс/гръб и трицепс/крака и рамо…)
- Много напреднал: тялото/4 (гърди/гръб/рамо и ръце/крака или предни бедра и бицепс/задни бедра и преса/ гърди и предно рамо/гръб и средно и задно рамо…)
- Състезател: тялото/5 или по усмотрение
Пак повтарям – разделянето е условно; един състезател може да тренира с четворен сплит и да е доволен, други и днес разделят на по-малко от 4 и пак печелят състезания, но поне първите етапи не бива да се прескачат. Достигайки до състезателно ниво, вече всеки трениращ знае как да раздели групите си, което не е и целта на настоящите писаници. Целта им е да не се бърза първите месеци и година в залата, за да се подготви тялото за последващите тренировки и извлечем максимума от него. А дали след това ще се премине от ‘тъмната страна’ на добавките – прохормоните и стеродите е нещо, което всеки решава за себе си. Глупост е да се посегне на тях в много ранен етап, само и само защото бързаме или бързо сме стигнали застоя от самонадценяване.
Както и да се тренира, не може да се избегне застоят на даден етап, но едно е застой, след като си качил 8 см на ръцете, а друго е застой, след като 8 месеца не си мръднал във физическото си развитие… От първия се излиза със специализираните методи, а от втория по системата „Не се сърди, човече!“ – връщаме се отначало и не прескачаме етапи.
Да се върнем на Кевин – той си направи рок група, започна да свири с нея по турнета, отвори си зала, стана актьор, пусна своя линия за добавки… и вече не поддържа онова тяло, с което го знаем. Днес изглежда повече от атлетично, и, както се досещате, не тренира като едно време във върхова форма, а се е върнал назад в прогресията. За да тренира според моментното си състояние, а не според както едно време.
Следващия път, като идете в залата да поблъскате, се огледайте и вижте колко от концентричните сгъвачи в нея изглеждат така, както изглеждаха и преди 1-2-3 години. Може да се обзаложите, че са разделили тялото поне на 3 и имат най-малко 3 упражнения за бицепс.
И ПОУКАТА ОТ ИСТОРИЯТА Е:
Не бързайте със сплитовете! Извлечете максималното, което можете, от тренирането на цялото тяло, след което преминете на подходящия сплит.
9 Коментари