Знаете ли кой пръв се е сетил да смеси амино със захари?
Не, не е някой бодибилдер, мъчейки се да изстиска максималното от следтренировъчния си шейк! Комбинацията от амино със захар е стара, колкото сме и ние, т.е. Майката Природа ги е смесила, образувайки… глюкозамин.
Глюкозамин е добавка, която се прави от черупките на ракообразни, но си има и вегетарианска версия, получавана от ферментацията на зърнени култури.
Малко история
С напредването на възрастта, се увеличават и болестите на опорно-двигателния апарат (ОДА), като те достигат до 80-90% от хората на преклонна възраст. Нещо повече – в световен мащаб, почти всеки десети човек получава травма на ОДА, като най-често срещаните заболявания са остеоартрозата и остеохондрозата. При остеоартрозата (известна и като деформираща остеоартроза или остеоартрит) се увреждат предимно хрущялите на ставите, възстановяването на които е забавено и така се стига до появата на шипове, ограничено движение и скованост в съответната става, а често и до болка при движението. Остеохондрозата представлява разрушаване на междупрешленните дискове и се срещ при 80% от хората, като често води до дископатия, дискова херния и гръбначно изкривяване. Поглеждайки назад към нашите предци и откритите скелети при различни археологически разкопки, можем да видим следи от същите тези заболявания на ОДА.
Но да се върнем в съвременността – много години лекарите са лекували остеоартрозата и остеохондрозата предимно с нестероидни противовъзпалителни лекарства, средства за обезболяване, а често и хормонални препарати. Нерядко това е водело до нежелани странични реакции и дори до усложнения.
Има една източна мъдрост, която гласи, че трябва да лекуваме не болестта, а болния. Следвайки я, стигаме до необходимостта и от терапия и превантивни мерки: за предотвратяването на прогресивните дегенеративни промени в хрущялите спомага използването на хондропротектори, сред които е и глюкозаминът.
Малко химия
Глюкозаминът е аминозахарид, който се синтезира от глюкоза в човешкото тяло, като един кислороден атом от глюкозата се заменя с един азотен атом. Заедно с други захариди, образува глюкозамингликаните (протеогликаните), а освен това е необходим и за синтеза на редица други съединения, като гликолипиди, гликопротеини и протеогликани. За разлика от другите захари, глюкозаминът не е източник на енергия, а участва в строежа на хрущялите, костната тъкан, ставните повърхности, дори и на мускулите и кръвоносните съдове. При здрави хора се среща във висока концентрация, но с течение на времето започва да не достига, защото при всекидневното си движение ставите разрушават глюкозамингликаните и имат нужда от непрестанното им подновяване. Затова и недостигът на глюкозамин е една от причините за дегенеративните заболявания на ОДА.
Тъй като той не присъства директно в храната ни, трябва да бъде приеман допълнително под формата на хранителна добавка, където може да се срещне като три разновидности: глюкозамин сулфат, глюкозамин хидрохлорид и Н-ацетил-глюкозамин.
Малко медицина
Ето част от многобройните положителни ефекти, които глюкозаминът има върху човешкото здраве:
- Той е много ефикасно средство при профилактиката и лечението на остеортрита, като не само спомага за подобряване на мобилността в ставите, но облекчава и болкатаq благодарение на обезполяващите си свойства. Ето едно от изследванията.
- Най-много изследвания и, съответно, доказателства, има за това негово въздействие при остеоартрит на коляното.
- Глюкозаминът подтиска пролиферацията на простатния карцином, т.е. пречи на размножаването на клетките на рака на простатата (тук).
- Заедно с хондроитина, предпазват от рак на белите дробове и червата (тук).
- Отново заедно с хондроитина, са на първо място като добавки за дълголетие.
- Хроничната венозна недостатъчност, диабетът и високият холестерол са други области, в които учените дават сигнали, че глюкозаминът може да има положителен ефект. Но трябва да се направят повече проучвания, преди да бъдат потвърдени категорично.
Както разбрахме, най-важната причина да приемаме глюкозамин, е участието му в изграждането и възстановяването на хрущялната тъкан и обезболяващите му свойства. Нека споменем и „тъмната“ му страна :
- Глюкозаминът като добавка може да бъде получен от някои морски обитатели. Хората, алергични към тях, трябва да приемат глюкозамин с повишено внимание и да спрат при появата на алергична реакция.
- При някои пациенти са наблюдавани главобол, безсъние, раздразнен стомах, подтискане на апетита или повръщане.
- Може временно да повиши сърдечната честота и кръвното налягане.
- Не се препоръчва при бременност и кърмене, поради липсата на достатъчно научни доказателства за ефектите от прием на глюкозамин от бременни и кърмачки.
- Все още няма достатъчно доказателствата за влиянието му върху кръвната захар, но приемащите инсулин или други лекарства за диабет трябва да подходят към приема на глюкозамин с повишено внимание.
Малко математика
Няма категорични научни изследвания, доказващи нуждата от прием на глюкозамин от деца под 18 години. В останалите случаи:
- 500 мг глюкозамин сулфат е препоръчителната доза, около която гравитират повечето публикации.
- 1500 мг дневна доза също е била приемана от голям брой пациенти под лекарско наблюдение, приемана наведнъж или на три еднакви приема дневно.
- освен това, може да срещнете и правилото от 20 милиграма на килограм телесно тегло.
- друго изследване пък препоръчва 12-седмичен прием от 2000 мг дневно.
Аз ви препоръчвам да следвате точно указанието на съответния продукт.
Малко икономика
Ок, вече се убедихте в необходимостта да си вземете глюкозамин. Започвате да разглеждате откъде и кое да си поръчате и…има толкова много марки, че не знаете дали ще успеете да изберете най-доброто като съотношение цена/качество.
Ето аз кои използвам в нас и препоръчвам на хората в залата ми и при изготвяните от мен режими за хранене и добавки:
Водещата марка NOW рулира на пазара на добавките за стави и хрущяли с това свое 3 в 1
В случай, че хондроитина и МСМ-а си ги набавяте отделно – допълнете стака си за стави и хрущяли с този глюкозамин сулфат.
9 Коментари